Jaluzi Sistemleri Ve Özellikleri

ileCoşkun Karadeniz

Jaluzi Sistemleri Ve Özellikleri

Yaşadığımız mekanlarda bulunan pencereler bazen bizi rahatsız etseler de yokluklarında da büyük eksiklik yaşatırlar. Penceresi olmayan ve güneşin girmediği bir mekanda bulunan insanların bu durum psikolojik olarak da etkilenmesine sebep olur. Pencerelerimizde güneş ışıkları veya diğer etkilerden korunmak amacıyla kullandığımız perde sistemleri ise bazen yetersiz kalabilmekte, dışarıdan yapılan panjur modelleri ise istenenden daha keskin bir etki vermekte ve açma kapama konularında zorluk çıkartabilmektedirler. Bu amaçla en uygun seçim olarak ortaya çıkan jaluzi sistemleri, kullanım kolaylığı açısından kontrolü kolay bir şekilde içerideki kişilere verir. Kolayca açılıp kapanabilmesi ve güneş açısının ayarlanabilmesi sayesinde estetik görünümün yanında fonksiyonel bir sisteme sahip olan jaluziler genellikle yatay olarak alt alta sıralanmış belli bir genişliğe sahip ince çubuklardan oluşmaktadır. Üzerlerinden dizildikleri ipler sayesinde tepedeki çubuktan en alttakine kadar ayarlanabilmekte ve ister tamamen yukarı çekilebilmekte ister de çubukların pozisyon açısı ayarlanarak dışarısına karşı görüntü, ses ve ışık koruması sağlar.

Tamamen kapatıldığında ve çubuk açıları ayarlandığında tamamen yalıtım konusunda fayda sağlayabilen bir yapıya bürünen jaluziler istendiği zaman tamamen açılarak hiç yokmuş gibi de görünebilirler. Özellikle akşam saatlerinde vuran güneşin klasik perde veya güneşlikler tarafından tam olarak kesilememesi bu tarz sistemlerin değerini daha da artırmaktadır. Akşam zamanları da hafif bir loş ışıklı ortamda estetik görünümünü daha da artıran jaluziler üretildiği malzeme çeşitlerine göre de niteliklerini çeşitlendirirler.

 

Perde kullanımının iç mekanlarda kullanılmaya başlamasından beri birçok kullanım farklılığı ve sorunları da beraber ortaya çıkmıştır. Temizlikleri, ayarlamaları veya yapısında ortaya çıkan sorunlar sonucunda özellikle perdelerin hareket ettikleri raylar olan kornişlerin kullanımı sıkıntı verebilmektedir. Pencerenin üst cephesine yapılan montajı ve yapılan bazı değişikliklerin uygulaması fiziksel açıdan ulaşılması zor ve hassas bir noktada bulunmaları nedeniyle zorluk çıkartabilir. Ayrıca yapılacak bir hatanın uzun zaman kaybına neden olacağı sebebiyle de eviniz için en uygun kornişi en uygun dizaynda uygulamanız gerekir. Bu sıkıntıları aşabilmeniz için eğer uygun pencere veya kapı donanımınız var ise manyetik pencere rayları size çok büyük fayda sağlar.

 

Bu sistemlerin kullanım kolaylıklarının yanında bazı dezavantajları olduğunu da söylemeden geçmemek gerekir. Metal malzemeler ile birlikte kurulabilen bu sistemler haliyle diğer malzemeler üzerinde tutmazlar ve kullanılamazlar. Estetik açıdan bazı çeşitlere sahip olan bu modeller bununla beraber genellikle kullanım kolaylığı konusunda ön plana çıkarlar ve bu amaçla daha çok tercih edilirler.

Yazar hakkında

Coşkun Karadeniz editor

Bir cevap yazın