Jaluzi perde seçerken dikkat edilecek hususlar

ileCoşkun Karadeniz

Jaluzi perde seçerken dikkat edilecek hususlar

Farklı alanlarda kullanılabilen jaluzi perde modelleri arasından en uygununu seçebilmek de dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Üretildikleri ve kullanılmaya başlandığı günlerden itibaren büyük fark yaratan jaluzi sistemler hafif ve az hacimli yapılarıyla az yer kaplamışlardır. Bu sayede bakım, temizlik veya montaj faaliyetleri çok daha kolay ve isteğe bağlı hale gelmiştir. Bunun yanında estetik açıdan mekana kattığı görünüm de klasik perde veya diğer modellerde farklı bir noktada yer almış ve kendine özgü yeni ev dizaynları dahi üretilmesini sağlamıştır.Kullanım yerleri olarak mutfak alanlarında genellikle mikro jaluzi denilen metal jaluziler kullanılmalıdır. Ofis ve ev salonlarında ise şuanda tül yerine 50mm denilen ahşap jaluzi kullanılması hem şık görünüm hem de ortamın havasını değiştirdiği için tercih sebebidir. Ahşap alırken de kalite olarak ceviz malzemeyi tercih etmeniz fayda sağlar. Fiyat olarak bakıldığında ahşap jaluziler mikroya göre çok daha yüksektir.

Pencere ölçüsü alırken açılır kanadı olup olmadığına bakılmalıdır. Komple ölçü değil de bölüm bölüm ölçü alınmalıdır. Bu ölçülerin milimetrik olmasına dikkat etmelisiniz. Marketlerde satılan jaluziler standart ölçülerde üretildiğinden pencerelerinize uyum sağlamayabilir. Bu durumlarda özel siparişlerle jaluzi sistemi yaptırmaktan başka çareniz kalmamaktadır.

Jaluzi perdenin avantajına bakarsak perdeye göre güneş ışığının daha çok emilmesini sağlar. Dışarıyı daha rahat görünmeden izleyebilme imkanı da sağlar. Jaluzinin ömrü perdeye göre çok daha fazladır.

Evinize uygun jaluzi seçerken balkon alanında güneşe çok maruz kalacağı için ahşap önerilmez. Ahşaplar daha çok salonlarda kullanılmalıdır. Mutfaklarda da aynı şekilde mikro tavsiye ediliyor. Yatak odalarında stor denilen güneş ışığını emme özelliği olan perdeleri kullanmanız tavsiye edilir.

Spor bir ofisiniz varsa perfore denilen delikli, manzarayı bozmayacak jaluziyi kullanabilir. Eğer mekanınız hava olarak daha ağır bir ofis ise 50mm ahşap jaluzi daha uygun olacaktır. Kalabalık bir ofis kullanıyorsanız burada da mikro jakuziler tercih edilmelidir.

Plastik jaluzilerin ömürleri 6-7 aydır. Plastik jaluzilerin dezavantajı sürekli mekanik aksanda arıza çıkarması, ipini koparması gibi sorunlardır. Bu tarz ürün ihtiyaçlarınız için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Yazar hakkında

Coşkun Karadeniz editor

Bir cevap yazın